Jak powinno być dostosowane wydarzenie w 2023 roku?
2023-06-13
Sezon festiwalowy już rozpoczęty, dlatego dzisiaj z tematu dostępności gastro przechodzimy na dostępność eventów! Czyli 6 punktów, które każdy organizator powinien spełnić, żeby móc nazwać swoje wydarzenie dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami:
❇️ Łatwy dostęp do wody pitnej → możliwość nalania sobie wody powinna być łatwa i na różnych wysokościach lub przy każdym stoisku powinna być osoba, która pomoże tą wodę nalać.
❇️ Dostępne ciągi komunikacyjne → najlepiej szerokie, niewyboiste, nie piaszczyste ścieżki, którymi będą mogły poruszać się osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Ważne jet żeby ścieżki nie przecinały żadne kable, ani nie było dziur, ponieważ stanowi to zagrożenie dla wielu osób.
❇️ Łatwa możliwość przetransportowania z jednego końca wydarzenia na drugi → wydarzenie obejmuje duży teren? Wymagana będzie duża ilość chodzenia? Zapewnienie środka transportu, np. meleksu, ułatwi wielu osobom życie, zapewni że zdążą na każde wydarzenie i nie będą musieli się borykać z konsekwencjami zdrowotnymi nadmiernego chodzenia.
❇️ Strefa cichsza i zatyczki do uszu → przydatne nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale też neouratypowych oraz dzieci. Komfort i możliwość odpoczęcia w czasie głośnego wydarzenia powinna być niezbędna. Oczywiście, może być ciężko wygłuszyć przestrzeń całkowicie, dlatego dobrym rozwiązaniem, poza cichymi strefami, mogą być też zatyczki wyciszające. Przydadzą się też dzieciom i osobom wrażliwym na dźwięki.
❇️ Tłumaczenie na PJM (Polski Język Migowy) → jeśli nie widzieliście jeszcze filmiku z Justiną Miles – tłumaczką ASL (tłum: Amerykańskiego Języka Migowego) podczas występu Rihanny to pędźcie na YouTube! To MUSI wejść do Polski. Każdy z nas inaczej odbiera muzykę więc pozwólmy społeczności Osób g/Głuchych się nią cieszyć i sprawmy, że koncerty będą dostępne też dla nich! 🤟🏻🦻🏻
❇️ Dostęp do DOBRZE dostosowanych toalet → i nie mówimy tu o TOITOI (o tym, dlaczego to pomyłka, kiedy indziej), ale o pełnoprawnej toalecie z dostępem do wszystkich elementów, które mogłyby być potrzebne osobie z niepełnosprawnością. Gdyby jeszcze nie były podzielone na płeć i zamknięte na klucz, to już w ogóle cud, miód i malina ✨❤️
Pokazujemy Wam te punkty na przykładzie Wrocławskiej Parady Równości, ponieważ ona spełnia WSZYSTKIE te punkty na piątkę z plusem! Dzięki temu możemy iść jako osoby z niepełnosprawnościami ze spokojem oraz pewnością, że będziemy zaopiekowani i możemy w pełni skupić się na szerzeniu inkluzywności! 🌈